Colonel C. J. Mahoney[MIGRATE]

Deputy Commander, U.S. Marine Corps Forces, Pacific

U.S. Marine Corps Forces, Pacific - Deputy Commander

Colonel Mahoney was born in South Weymouth, Massachusetts and graduated college with a BA in Economics from Holy Cross. In June 1987 he was commissioned a Second Lieutenant in the United States Marine Corps through NROTC. After completing The Basic School (TBS), he attended the Infantry Officer's Course (IOC), graduating in March 1988.

Following TBS and IOC, Col Mahoney received orders to flight school in Pensacola, Florida. He completed Primary Pilot Training in the T-34 at NAS Corpus Christi and Strike Training in the T-2 and TA-4 at NAS Beeville. He was designated a Naval Aviator in May 1990. In June 1991, following A-6E pilot training at NAS Whidbey Island, he was assigned to VMA(AW)-224 at MCAS Cherry Point. While at VMA(AW)-224, he served as a Flight Officer as well as a Pilot Training Officer and deployed to MCAS Iwakuni from September 1991 until March 1992.

In June 1993, Col Mahoney was transferred to VMFAT-101 at MCAS El Toro, where he transitioned to the F/A-18. Upon completion of the transition training, he returned to the newly redesignated VMFA(AW)-224 at MCAS Beaufort, serving as the Powerline Officer. Here deployed to Aviano, Italy as part of Operation Deny Flight. In May 1994, he was reassigned to VMFA-122 also based out of MCAS Beaufort. With the Crusaders he served as the Quality Assurance Officer, the Pilot Training Officer and the Assistant Operations Officer, ending his tour as the Operations Officer. While with VMFA-122, Col Mahoney deployed twice to Iwakuni, from September 1995 until March 1996 and again from March until August 1997. Also during this time he attended Weapons and Tactics Instructor (WTI) Course, the Marine Division Tactics Course (MDTC) and the Navy Fighter Weapons School (TOPGUN).

In April 1997, Colonel Mahoney transferred to MAWTS-1, MCAS Yuma, where he served as an instructor, an F-5E aggressor pilot, as well as the Ground Combat Department Forward Air Controller and F/A-18 Division Head. In December 2000, he was transferred to the Australian Command and Staff College in Weston Creek, Australian Capitol Territories. There he obtained his Masters Degree in Management from the University of Canberra in December, 2001.

Col Mahoney subsequently transferred to VMFA(AW)-242 at MCAS Miramar. While with VMFA(AW)-242, he deployed to Iwakuni for the fourth time. In addition to his duties as a pilot, he served as the Aircraft Maintenance Officer, Executive Officer and Commanding Officer. In December 2003, he was transferred to the 3rd Marine Aircraft Wing staff, serving as the Assistant Deputy Chief of Staff for Operations as well as the Wing Weapons and Tactics Officer. It was while a member of III MAW staff that Col Mahoney deployed to Al Asad, Iraq, from April until December 2004.

In May 2005, he was transferred back to VMFA(AW)-242, serving as their Commanding Officer for a second time. He then deployed to Iraq once again, from August 2006 until March 2007. Upon relinquishing command Col Mahoney was posted to the Air War College in Montgomery Alabama, where in May 2007 he earned another Masters Degree with highest distinction, this time in International Strategic Studies.

From late 2007 until July 2010, Col Mahoney served as the Chief of Staff, Joint IED Defeat Organization/ Joint Center of Excellence at Fort Irwin. After this tour he transferred to Marine Aircraft Group-12 in Iwakuni, Japan to serve as the Group Executive Officer.

In May 2011, Col Mahoney assumed command of Marine Aircraft Group-12. He was transferred to the Pentagon in July of 2013 to assume his present duties of Executive Assistant to the Deputy Commandant for Programs and Resources.

Col Mahoney has over 5000 hours of flight time, to include over 4000 hours in the F-18. He was selected for promotion to Brigadier General in February of 2014.